Iskalnik
Brezplačno svetovanje
Mnenja strank
-
hvala za vse informacije na vašem page-u, ko ima človek probleme, ki jih ne bi delil z drugimi, tukaj ...
-
hvala za vso pomoč pri urejanju skrbništva za moje otroke.
-
Strokovno in preudarno, v zadevi, ko so mi vsi govorili, da kot moški nimam nobenih možnosti, sva ...
-
Pohvaliti moram g. Miha Dolenc, njegov nasvet mi je rešil problem, ki se mi je vlekel zadnji dve leti ...
-
Pohvaliti moram spletno stran, podatki, ki so tukaj dosegljivi, jih ostali računajo. Prvi brezplačni ...
Izvenzakonska skupnost in dedovanje |
Vprašanje: Po smrti mojega očeta je mama 2 leti živela z nekim gospodom, nikoli se nista poročila, hišo v kateri sta živela je kupila moja mama z mojim očetom. Po smrti moje mame je ta "gospod" zahteval od mene naj mu s sestro izplačava polovico hiše, ker njegovi zahtevi nisva ugodili sva pred 3 dnevi prejeli celo tožbo. Kaj lahko pričakujeva? Ali lahko "gospod" uspe v tožbi?
Odgovor: Spoštovani. V vašem povpraševanju niste navedli ali je bil zapuščinski postopek sploh že uveden in na kakšni podlagi ta t.i. gospod sploh uveljavlja pravico do polovičnega deleža na hiši. V primeru dedovanja se bo moral ugotavljati obstoj izvenzakonske skupnosti in če bi bila le ta ugotovljena, ima seveda gospod pravico do deleža na hiši in na ostalem maminem premoženju, v kolikor mama ni napravila oporoke ali premoženja razdelila na podlagi kakšne druge pogodbe. Potrebno je poudariti, da v kolikor je izvenzakonska skupnost ugotovljena se le ta izenači z zakonsko zvezo. V kolikor boste imeli nadaljnje sitnosti pri dokazovanju in zaščiti Vašega premoženja in pravic, se oglasite v naši pisarni. Miha Dolenc tel: 040 30 30 84 mail: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript. Nudimo informacije in pravno svetovanje na področju družinskega prava. Pokličite 040 30 30 84 |
Komentarji
Z zunajzakonsko partnerico sva živela skupaj v moji hiši, ki sem jo sam zgradil, zemljo pa podedoval po starših 20 let. Sedaj po smrti partnerke uveljavlja njena hčera (iz prejšnjega zakona) pravico do 1/4 dela na hiši, na podlagi izvenzakonske skupnosti. Nikoli nismo z njeno hčero živeli skupaj, ker je živela takrat, ko sem spoznal njeno mamo že zase, z možem in otrokom. Ali lahko zahteva pravico do dedovanja na podlagi izvenzakonske skupnosti. Morda pomaga tudi dejstvo, da je mati prodala garsonjero, ko se je preselila k meni, za to vrednost si je dvakrat kupila avtomobil. Najprej enega in potem še drugega. Avtomobil danes po 10-ih letih ni vreden veliko.
Najlepša hvala za odgovor.
Z partnerjem sva živela 6 let izven zakona,preselil se je k meni, v podnajemniško stanovanje,kjer sem imela stalno bivališče, on pa si je uredil začasno. V teh skupnih letih sva se odločila za nakup stanovanja. Dogovor med nama je bil ,da se v tem času , pred nakupom stanovanja varčuje,tako da sem gospodinjstvo, položnice za tekoče stroške z najemnino, plačevala z mojimi dohodki, on pa je "varčeval". Kupili smo stanovanje, ga prenovili,za to je on pri banki vzel tudi nekaj kredita. Po enem letu v novem stanovanju,mi je dejal naj se z otrokom(otrok je iz prvega zakona,mož je umrl) v enem mesecu izselim,tako da sem doživela šok. Vzrok za to je bila druga ženska,ki se je vselila takoj, ko sem se izselila. Bila sem primorana, ker mi je grozil. Dejal mi je da ni nič mojega,ker je stanovanje napisano na njega. Zanima me kakšne so moje pravice,ali res nisem upravičena vsaj do nekega deleža?
Zanima me do česa sem sploh upravičena na podlagi testamenta, ki ga imam?
Hvala
RSS kanal za komentarje tega sporočila.